کفش

جهت مشاهده و خرید انواع کفش مردانه بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

جهت خرید انواع کفش مردانه کلیک نمایید

جهت مشاهده و خرید انواع کفش زنانه بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

جهت خرید انواع کفش زنانه کلیک نمایید

جهت مشاهده و خرید انواع کفش بچه گانه بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

جهت خرید انواع کفش بچه گانه کلیک نمایید

داستان کفش- تاریخچه کفش

ساخته های دست بشر به دلیل نیاز او در طی دوران های طولانی به همراه تکامل اجتماعی و روانی بشر پدید آمده است. از اطلاعات تاریخی و مطالعات باستانی بدست آمده اینطور استنباط می گردد که بشر ابتدایی برای تامین امنیت و بدست آوردن خوراک و شکار و مبارزه با دشمنان طبیعی خود به ساخت ابزارهای سنگی و چوبی و استخوانی به صورت نیزه و ابزارهای تیز و برنده پرداخته است و بعد از آن کم کمک برای مواجهه با سرما و گرما و دفاع از خانواده نسبت به تهیه پوشش از برگ گیاهان و پوست حیوانات برای بدن خود اقدام نموده است و به مرور زمان و در طی سالیان بعدتر به دلیل انتشار نسل انسان به نقاط سردسیر و کوهستان ها برای حفظ پای خود از سرما و یخبندان و صدمات ناشی از پا برهنگی به ابداع و ساخت پاپوش ( کفش ) برای خود پرداخته است.

ابتدا از برگ و الیاف و چوب و ساقه گیاهان و بعدها از پوست حیوانات برای آن استفاده می نموده است.ظاهرا آباء و اجداد انسان کنونی از مناطق گرمسیر شرق آفریقا به خاورمیانه و بین النهرین و اروپا و فارس و هند و شرق دور مهاجرت نموده است و ابتدای زندگی او که در کناررودخانه ها و زمین های جلگه ای بوده است نتوانسته است او را مجبور به ابداع کفش نماید. از آثار بجامانده و نقاشی های دیواره غارها و اکتشافات دو قرزن اخیر چنین برداشت می شود که قدیمی ترین کفش یا همان پا افزار حدود ده هزار سال پیش اختراع شده است. در دو تا سه هزار سال اخیر کشف مرد یخی در کوههای آلپ با پاپوش چرمی قدمتی نزدیک به پنج هزار سال را نشان می دهد و آخرین موارد از پیدا شدن کفش چرمی مربوط به مرز آذربایجان و ارمنستان است که در حدود 5500 سال قدمت دارد و نشان از پیشرفت انسان در استفاده از پوست و چرم را نشان می دهد که اکنون در موزه ارمنستان نگهداری می شود.

در مجموع از ده هزار سال قبل تا کنون این ساخته دست بشر یا پا افزار در حال تحول و تکامل بوده است و طبق روال طبیعی ابتدا فقط افراد قدرتمند توانایی خرید کفش و استفاده از آن را داشته اند و بعد ها در زمان هایی که حکومت ها شکل گرفتند افرادی طبقات بالای اجتماعی و ثروتمندان حق داشته اند از کفش یا پا افزار استفده کنن زیرا به نوعی پوشیدن کفش عامل تشخص و امتیاز و رتبه بندی اجتماعی قلمداد میشده است. این حکومت های اولیه که در مصر و یونان و آسیا شکل گرفته بودند و تمدن های اولیه بشری را شکل میدادند هر کدام در مسیر تکامل کفش راه خود را طی نموده اند. ارو پایی ها وقتی از سیر تحول کفش سخن می گویند اظهار می دارند که کفش از هزاره دوم میلادی متحول شده است. ولی آنچه که در مصر اتفاق افتاد بوجود آمدن دباغی پوست حیوانات و تحول اساسی در ساخت صندل های چرمی بود که قبلا از گیاهان و الیاف آنها تهیه می شد و این خود گام بزرگی در صنعت کفش و تولید کفش چرمی بشمار میرفت.

مسیر تکامل کفش در مصر و آسیا و اروپا و یونان مسیر های مختلفی را طی کرده است و البته برهم تاثیر متقابل و هم افزایی داشته اند بگونه ای که پیدایش ابزار و وسایل دوخت و دباغی چرم هر کدام انقلابی در صنعت کفش و البته پوشاک دیگر بوده است.

گفته شده است که خیلی از این تحولات توسط پادشاهان و نظامیان و بعد به پیروی از آن و استقبال جامعه از آنها پدیدار گشته است چنانکه نقل شده است لویی چهاردهم پادشاه فرانسه بسیار کوتاه قد بوده است و بخاطر رفع این مسئله سفارش کفش مخصوص به خود می دهد.بنابر دستور وی کفشی برای او می سازند که کف بسیار ضخبمی با پاشنه بلند داشته است به نحوی که کمی کوتاهی قد او را جبران کند و به این ترتیب شاید بتوان گفت اولین کفش پاشنه بلند ساخته شد.عادت اجتماعی تقلید از اشراف و بزرگان جامعه به سرعت باعث ترویج و گسترش کفش پاشنه بلند در فرانسه گردید. بعد از فراگیر شدن آن به دلیل دست و پا گیر بودن آن، کفش پاشنه بلند در مردان منسوخ گردید ولی کفش پاشنه بلند زنانه همچنان بعنوان یک امتیاز پایدار گردید و همانطور که هنوز هم در خانم ها طرفداران زیادی دارد گفته شده است در زنان متشخص آن زمان چنان کفش هایی رایج گردید که ارتفاع کف و پاشنه آنها به سی سانتیمتر می رسید و همین امر باعث شده بود عده ای برای بلند کردن لباس و کمک برای راه رفتن خود استخدام کنند و زمانی نیز چنان افراط کاریهایی صورت گرفت که کلیسا دستور تحریم و منع استفاده از کفش پاشنه بلند زنانه را صادر کرد که البته دلیل آن جای بررسی دارد.همچنین روئیت شده است که ترویج چکمه در اروپا از چارلز پادشاه انگلیس آغاز شده است و دلیل آن بیماری نرمی استخوان چارلز بوده که به پاهای او شکل زشتی میداده است و چارلز برای جلوگیری از نمایش پاهایبد شکل خود دستور ساخت چکمه چرمی را می دهد و همین امر باعث ترویج استفاده از چکمه چرمی در نظامیان چارلز و بعد شکارچیان و جامعه گردید.البته در ایران و آثار تخت جمشید و مطالعات انجام گرفته، سه نوع چکمه برای پادشاه و سربازان و موبدان دیده می شود که با رنگهای متفاوت از هم متمایز میکردیده تند که بعدها تکامل آن در دورانهای مختلف هم چنان لدامه داشته است.

همانطور که هکه چیز از سادگی به سمت پیچیده شدن پیش می رود کفش نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست. در انتدا کف کفش و رویه کفش از هم جدا نبوده اند و همچنین کفش پای چپ و کفش پای راست نیز نبوده است. هر کفش برای هر دو پا قابل استفاده بوده و بتدریج کف چرمی چند لایه یا کف چوبی و بعدها پاشنه و قالب کفش چپ و راست در ساخت کفش ابداع گردید.کفش های اولیه مانند صندل های مصری، بادوکای هندی، چینی و کاو یا گوش ایرانی و کفش یونانی یاد آوران قدمت و تاریخ هزاران ساله اند.

 

انواع کفش

از این مطالب کلی در مورد کفش و تاریخ آن در جهان که بگذریم در کشور خودمان ایران، کفش های قدیمی و سنتی بسیاری هستند که هنوز هم تولید می شوند و البته دیگر خیلی رایج نیستند و به عنوان صنایع دستی در قسمتهای مختلف ایران دیده می شوند. صدذل، گیوه (گیوه کرمانشاهی، گیوه ملکی، گیوه سنجانی) چارق ، ارسی، کاله کردی و بسیار نمونه های دیگر از آن جمله اند.

بطور کلی کفش را می توان بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی نمود

-          کفش مردانه مجلسی (کفش مردانه رسمی) ،کفش مردانه،  کفش زنانه مجلسی (کفش زنانه رسمی) ، کفش زنانه، کفش بچه گانه، کفش دخترانه، کفش پسرانه

-          کفش ورزشی (کفش اسپرت)، کفش راحتی، کفش کلاسیک، کفش ایمنی، کفش سربازی، کفش ماهیگیری، کفش کوهنوردی، دمپایی

-          کفش بندی، کفش بدون بند، کفش ساق بلند، بوت ، کفش نیم بوت، پوتین

-          کفش چرمی، کفش پارچه ای ، کفش لاستیکی، گالش

-          کفش تخت، کفش پاشنه بلند، کفش پاشنه کوتاه، کف عاجدار، کف صاف

-          کفش پنجه پهن،کفش نوک باریک، کفش معمولی

در خصوص کفش مطالب زیادی هست که در این مجال نمی گنجد ولی نکته ای در خصوص کفش هست که بسیار دارای اهمیت می باشد و خوبست یادی از آن به میان آورده شود. در طب سوزنی چینی و طب فشاری شرق آسیا گفته می شود که بدن دارای مسیرهای انرژی و نقاط مشخصی است که هر کدام از آن ها به ارگان های مختلف بدن و در نهایت به حال جسمی، روانی انسان ارتباط دارد و کف پا محلیست که در آن نقاط مشخص مرتبط با تمام ارگانهای بدن را داراست.مغز، قلب، ریه ها، کلیه ها، کبد، امعاء و احشاء داخلی بدن، استخوان ها و ستون فقرات، همه در کف پا نقطه ای مشخص و مرتبط با خود دارند و رفتار ما با پاها از جمله کفش و نوع آن از دیدگاه طب فوق الذکر میتواند در آسایش و سلامت عمومی بدن نقش داشته باشد. بنابر این توجه و دقت در انتخاب و خرید کفش مناسب می تواند از این نقطه نظر بسیار مهم باشد.در واقع باید در درجه اول بهداشت و سلامت انسان در هنگام انتخاب و خرید کفش مد نظر قرار گیرد و بعد از آن به مسئله رنگ و شکل و مدل کفش پرداخته شود.

نکات مهم در هنگام خرید کفش 

1-      کفش باید مطابق با شکل و فرم پا باشد. بدین معنی که برای افراد پنجه پهن کفش پنجه باریک مناسب نیست و بر عکس.

2-      سایز پاها اغلب با هم اختلاف دارند. در انتخاب کفش پای بزرگ را باید ملاک انتخاب شماره کفش قرار داد.

3-      برای خرید کفش بعد از فعالیت روزانه ( بعنوان مثال بعد از چند ساعت سر پا بودن یا بعد از ظهر ها) اقدام شود چون پاها بعد از مدتی سر پا ایستادن کم بزرگتر می شوند( متورم می شوند)

4-      پاها با تغییر سن، چاقی، لاغری، بیماری، ... ممکن است کمی تغییر اندازه داشته باشند بنابر این برای هر زمان، کفش همان زمان را انتخاب کنید. به عبارت دیگر به شماره کفش قبلی خود استناد نکنید زیرا گذشته از مسائل فوق اندازه کفش ها در قالب های مختلف و سازنده های مختلف متفاوت است.

5-      از خرید کفش تنگ پرهیز نمایید زیرا بع از مدتی آثار سوء خود را نشان خواهد داد.

6-      به کف کفش دقت نمایید. کف کفش باید با کیفیت محکم و در عین حال منعطف باشد و پنجه ها و کف کفش در زمان حرکت به راختی خم و راست شوند.

7-      کف کفش عاجدار همواره امنیت بهتری را برای صاحب کفش فراهم می آورد.

8-      از کفش نوک تیز پرهیز کنید به خصوص اگر پاشنه بلند هم باشد.

9-      هرچه پاشنه کفش مخروطی تر باشد خطر پیچیدن پا را افزایش می دهد. هرچه پاشنه پهن تر باشد به ایمنی نزدیکتر است.

10-  کفش پاشنه بلند برای سلامتی زیانبار است. از پاشنه استاندارد استفاده کنید. استاندارد پاشنه در کفش زنان 3 سانت و برای مردان 2 سانت است.از پاشنه بلند تر از 4 سانت حتما پرهیز نمایید.از نظر آماری زنان 10 برابر بیشتر از مردان از درد پا و درد کمر شکایت دارند و دلیل آن کفش های پاشنه بلند و نوک تیز آنهاست.

11-  پنجه پاها در جلوی کفش باید راحت باشد و بین انگشت شصت پا و لبه جلویی کفش باید نیم تا یک سانت فاصله باشد بطوریکه انگشت پا در آن بتواند حرکت داشته باشد.

12-  در هنگام خرید کفش ها را (هر دو جفت کفش) را با بندهای بسته بپوشید و قدم بزنید و راحتی را در آن احساس کنید.

13-  ضمن اینکه پای بزرگ خود را ملاک اندازه کفش قرار میدهید، به اندازه مندرج روی کفش و نظر فروشنده توجه نکنید. یک شماره کفش در مدلها و برند ها و قالبهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارند.

14-  امروزه بسیاری از فروشگاههای اینترنتی اقدام به فروش کفش می نمایند. جهت خرید اینترنتی کفش می توانید به این فروشگاه ها ی اینترنتی سری بزنید. توجه نمایید که طبق قانون تجارت الکترونیک فروشگاههای اینترنتی موظفند تا 7 روز کالای فروخته شده را پس گرفته و یا تعویض نمایند. پس چنانچه پس از خرید اینترنتی کفش و دریافت آن متوجه شدید که سایز کفش با پای شما هم خوانی ندارد می توانی در مدت 7 روز از تاریخ دریافت ، کفش را تعویض نموده یا پس بدهید. پس با خیال راحت می توانید جهت خرید کفش ورزشی، کفش مجلسی مردانه، کفش مجلسی زنانه، کفش نیم بوت مردانه، کفش نیم بوت زنانه و ... به فروشگاههای اینترنتی معتبر سر بزنید و خرید کفش خود را انجام دهید.

 

جهت خرید کفش اسپرت مردانه،کفش اسپرت زنانه، نیم بوت مردانه، بوت مردامه، کفش کالج مردانه، کفش نیم بوت زنانه ،کفش بوت زنانه،کفش رسمی مردانه، کفش رسمی زنانه، کفش دخترانه و کفش پسرانه و همه انواع دیگر کفش بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

جهت مشاهده و خرید انواع کفش مردانه بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

جهت خرید انواع کفش مردانه کلیک نمایید

جهت مشاهده و خرید انواع کفش زنانه بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

جهت خرید انواع کفش زنانه کلیک نمایید

جهت مشاهده و خرید انواع کفش بچه گانه بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

جهت خرید انواع کفش بچه گانه کلیک نمایید

 

 

سلام بر پاهای عزیزم و درود بر کفش های خوب و زحمت کشم !

کالایی در این قسمت نیست

  

لطفا چند لحظه تامل بفرمائید...