راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون :


انتخاب وخریدن یک تلویزیون می تواند یکی از سخت ترین تصمیم گیریها در زمینه خرید وسایل الکترونیک باشد. وجود تعداد زیادی مدل،  سازنده، سایز  و مشخصات فنی مختلف باعث می شود انتخاب تا حدی خسته کننده بنظر برسد. ما سعی نموده ایم با کمک این راهنما، شما را برای انتخاب بهترین تلویزیون با توجه به نیازها و شرایط خانه شما یاری نماییم. بیایید در ابتدا تا حدودی با مهمترین ویژگیها و تعاریف دنیای تلویزیون ها آشنا شویم.


شناخت انواع مختلف تلویزیون :


در سالهای اخیر تلویزیون های تخت جای مدلهای قدیمی و بسیار سنگین تلویزیون را که صفحه های کوچکتر و امکانات کمتری داشتند را گرفتند. در سالهای پیش بدلیل سادگی تلویزیون ها و تنوع بسیار محدود آنها از نظر اندازه صفحه نمایش و کارایی، انتخاب برای خرید بسیار ساده تر بود. زمانی که شما تصمیم به خرید یک تلویزیون جدید می گیرید ، باید در ابتدا بین 3 نوع عمده تلویزیون از نظر تکنولوژی نمایش، انتخاب خود را انجام دهید.


این سه نوع عمده عبارتند از LCD/LED تلویزیون های ال ای دی/ ال سی دی ،OLED تلویزیون های او ال ای دی :  و تلویزیون های پلاسما Plasma.


ال سی دی و ال ای دی 2 نوع عمده تلویزیون های امروزی را شامل می شوند. تکنولوژی بکار رفته در آنها در واقع بسیار شیبه به هم می باشد. تنها تفاوت مهم بین آنها در واقع منبع نوری صفحه نمایش آنهاست. در مورد تلویزیون های ال سی دی، صفحه، توسط نور لامپ فلورسنت از پشت روشن می گردد. مانند لامپهای مهتابی که در سقف برای روشنایی استفاده می شود. در تلویزیونهای ال ای دی، نور پس زمینه توسط لامپهای کاملا سفید رنگ ال ای دی که معمولا به صورت نوار باریک در کناره های صفحه قرار دارند تامین می گردد. استفاده از این نوارهای لامپ ال ای دی مزیت تولید رنگهای بهتر و تلویزیون های باریکتر را ایجاد کرده است.  همچنین مصرف برق بدلیل استفاده از لامپ ال ای دی در این تلویزیون ها کاهش یافته و تلویزیون های ال ای دی را به تلویزیون های سازگار با محیط زیست بدل ساخته که این خود دلیل انتخاب شدن این تلویزیون توسط برخی خریداران است. صفحه نمایش هر دو نوع تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی دارای کارکرد خوبی در اتاق های روشن هستند و زاویه دید وسیعی را فراهم می آورند.


بدلیل تکنولوژی بکار رفته در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی، تصاویر در در حرکات سریع تا حدودی تار نمایش داده می شود. تاری نمایش تصاویر سریع با افزایش سطح انطباق تصویر در کنار تکنیک های دیگر تا حدود زیادی کاسته شده است. بیشتر تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی اعداد بالاتری از سرعت استاندارد انطباق تصویر که 60 فریم در ثانیه می باشد را ارائه می دهند (انطباق تصویر با مقیاس هرتز Hz نمایش داده می شود). شما می توانید اعداد 120 Hz و 240Hz و حتی بسیار بالاتر را نیز در برخی تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی ببینید. لطفا دقت نمایید که سرعت انطباق تصویر یا Refresh rate را مورد ارزیابی قرار دهید زیرا برخی فروشندگان مقادیر درج شده برای پارامترهای دیگر را ممکن است به جای سرعت انطباق تصویر به شما ارائه نمایند.


نوع دیگر  تکنولوژی بکار رفته در تلویزیون های مسطح پلاسما نام دارد. تلویزیون های پلاسما رنگهایی واقعیتر را بدون مشکل تار شدن ویا سایه دار شدن تصویر در صحنه های حرکت دار سریع ارائه می دهند.از آنجایی که صفحه آنها از شیشه ساخته شده است معمولا تلویزیون های پلاسما از تلویزیونهای ال ای دی و ال سی دی سنگینتر می باشند که این خود بر تصمیم گیری برخی خریداران برای خرید تلویزیون تاثیر می گذارد. تلویزیون های پلاسما برای اتاقهای بسیار پر نور مناسب نیستند و زاویه دید محدود تری را نسبت به تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی ارائه می دهند. اگر شما می توانید جلوی تلویزیون خود بنشینید و از روشنایی بیش از حد اتاق نشیمن خود جلوگیری نمایید، تلویزیونهای پلاسما تجربه ای بسیار عالی از تماشا را برای شما به ارمغان می آورند.


نوع دیگر تکنولوژی بکار رفته در ساخت تلویزیون ها، OLED او ال ای دی نام دارد.این تکنولوژی به تازگی وارد بازار شده است . پنل تلویزیون های او ال ای دی از میلیونها لامپ کوچک و مجزای ال ای دی ساخته شده است. این پنل ال ای دی حاوی کربن ارگانیک می باشد که حرف (او) در ابتدای نام او ال ای دی در واقع برگرفته از کلمه ارگانیک است. تلویزیون های او ال ای دی نیازی به لامپهای جانبی و یا پشتی جهت نور دهی ندارند و به همین دلیل این تلویزیون ها نازک تر و سبکت از سبکترین و نازکترین تلویزیون های ای ای دی و ال سی دی  موجود می باشند.


به تعداد پورتهای تلویزیون دقت کنید !


آیا شما عادت به تماشای فیلم با پخش کننده بلوری یا استفاده از کنسول بازی دارید ؟ آیا عادت به تماشای تلویزیون با استفاده از یک DVR با کیفیت بالا دارید؟  شما باید مطمئن شوید تلویزیونی که قصد خریدش را دارید حداقل یک پورت HDMI  برای هر دستگاه جانبی که قصد اتصال آنرا به تلویزیون  دارید ، داشته باشد. البته پس از خرید تلویزیون نیز در صورت نیاز به پورت های بیشتر می توانید با خرید سویچر HDMI یا رسیور سینمای خانگی، ورودی های بیشتری برای تلویزیون خود تامین کنید ولی این روش هزینه های بیشتری را بر شما تحمیل می کند و راحتی استفاده از پورتهای اصلی تلویزیون را نیز ندارد. پس ساده ترین راه انتخاب تلویزیونی با تعداد مناسب پورت می باشد.


صدای تلویزیون : آیا به چیز بهتری نیاز دارید ؟


تلویزیون فقط وسیله دیدن نیست. شما باید به کیفیت صدا نیز توجه کنید. از آنجا که تقریبا همه تلویزیون ها با بلندگو های داخلی عرضه می شوند ، این نکته بسیار مهم است که دقت نمایید تا نیازهای صوتی شما را پاسخگو باشند.

اگر شما قصد استفاده از بلندگوهای داخلی تلویزیون را دارید ، به سایز و قدرت بلند گوها (بر مبنای وات) در مشخصات فنی تلویزیون دقت نمایید. به طور کلی اگر شما فکر می کنید که به صدای بلند نیاز دارید، بلندگو هایی با 10 وات قدرت (به ازاء هر بلندگو) انتخاب خوبیست. بلندگوهای بزرگتر و قویتر،  صدای به مراتب قوی تری در اتاق شما ایجاد می کنند که به عنوان یک فاکتور در انتخاب توسط مشتریان موثر می باشد.

اگر شما نگران ضعف بلندگوهای تلویزیون انتخابی خود هستید، می توانید از بلندگوهای خارجی استفاده نمایید. این بلند گوها معمولا صدای بهتری از بلند گوهای داخلی تلویزیون  دارند.


دسترسی به اینترنت و برخی سرویسهای ویژه


اگر شما از تماشای Streaming Video پخش شده توسط سرویس های از قبیل Amazon، Netflix و Hulu لذت میبرید و دستگاهی که این امکان را برای شما فراهم آورد (مانند کنسول بازی ، Apple TV یا Roku player) در اختیار ندارید، یک تلویزیون هوشمند انتخاب مناسبی برای شماست.تلوزیون های هوشمند به شما اجازه دسترسی به سرویس های Streaming Video و Twitter و  وضعیت آب و هوا و غیره را  بدون نیاز به کامپیوتر به شما می دهد.


تماشای سه بعدی


اگر شما فیلمهای زیادی را با کیفیت بلو ری تماشا می کنید یا به فیلمهای سه بعدی علاقمند هستید و یا قصد انجام بازیهای ویدیویی سه بعدی را دارید،  قطعا پرداخت هزینه بابت خرید یک تلویزیون سه بعدی ارزشش را خواهد داشت. علاوه برتلویزیون سه بعدی، شما باید یک پخش کننده بلو ری سه بعدی و عینکهای سه بعدی نیز تهیه نمایید تا تجربه سه بعدی شما کامل شود.


هنگامی که شما با در نظر گرفتن تمامی مطالب گفته شده در این راهنما تصمیم خود را برای خرید تلویزیون مناسب گرفتید می توانید خرید خود را از اینترنت بازار آغاز نمایید.


منبع : اینترنت بازار  www.internetbazar.ir

 

لطفا چند لحظه تامل بفرمائید...